Buzerovat a otravovat...

11.12.2014 20:07

To, že dopravní policista si musí svojí výplatu zasloužit výběrem pokut je známá věc. Každý rok se Policie ČR vychloubá, kolik vybrala na pokutách a jak tím přispěla k bezpečnosti provozu. Velký kulový vážení přátelé. Začínám nabývat dojmu, že minimálně polovinu pokut jim zaplatí nebožáci, kteří ani netuší, co vlastně provedli a jaký paragraf porušili.

A hlavně se nedrželi naprosto elementární zásady, s policisty se ZÁSADNĚ, nikdy, za žádných okolností NEBAVÍME. Zaráží mě, kde berou tu drzost vůbec Vás při dopravní kontrole zdržovat nějakou konverzací. Kontrola dokladů a ostatních náležitostí jako známka STK, stav pneu a lékarničky nezabere víc jak pět minut, pak adios a pokračujeme v krasojízdě. Člověk se dneska musí sakra otáčet, aby vydělal na daně, za které se pak tisknou ty krásné pokutové bločky, tak ať nezdržujou, honí gaunery a poctivé plátce všemožných daní nechají pracovat. Jenže se zdá, že poslední dobou jim výběr pokut vázne, veteráni z našich silnic pomalu mizí, co má a co nemá být správně v lékárničce už neví ani Lerch a kdejakej strejda má v autě antiradar. Navíc hustota dopravy na našich děravých silnicích je taková, že rychlost můžete porušit pouze v případě, že vlastníte soukromý tryskáč. Poslední dobou jsem tedy zaregistroval, že se uchylují k zákeřné taktice a snaze vybírat pokuty i za přestupky, které ani spáchat nejdou. Nemluvím teď o zpoplatnění základních práv, jako možnosti odepřít výpověď. Minulý měsíc jsem zaznamenal hned tři pokusy o pokutu kvůli technickému stavu vozidla. Ve všech případech naštěstí za volantem seděl občan znalý a zkušený, takže ani jednou neuspěli, ale dokážu si představit, že půjčíte svůj kchár přítelkyni a ta něžná duše bude z policisty tak vystrašená, že mu pokutu zaplatí. Uvedu všechny tři příklady, nicméně předpokládám, že policisté budou svůj repertoár rozšiřovat a budou čím dál drzejší.

Pokuta č.1

Ukázkový příklad toho, že dopravní policista Vám lže, jak když tiskne, jen co otevře pusu. Vozidlo Ford Focus ST170 je už z výroby vybaveno některými nestandardními prvky, jako jsou třeba kovové pedály. Po deseti minutách otravování a zdržování, kdy už nevěděli co najít, na mě policista zaútočil větou, že ty pedály nejsou homologované pro silniční provoz a jestli jsou zapsané v techničáku. Hned dvě lži v jedné větě, to je tedy síla. Za prvé, dotyčný policista ví prd o tom, jak je které vozidlo homologované a za druhé, do které že kolonky se v techničáku zapisují pedály? Neuvěřitelně oprsklej policista, to se musí nechat. Myslím, že sám dobře věděl, že lže, jenom prostě zkusil, jestli se nesesypu, nezaplatím dvě stovky a s úsměvem se nerozejdeme. Jen jsem mu poděkoval s tím, že si tuhle informaci kterou si byl tak jistý ověřím a byl klid. Stálo mě to deset minut času a poučení, že dopravním policistům už nevěřím ani to jak se jmenují.

Pokuta č.2

Jak přes kopírák, tentokrát to zkusili na majitele vozidla Subaru Impreza hatchback, rok výroby 2011. Tohle auto má vzadu čirá světla už z výroby, takže policista začal opět argumentovat tím, že tuningová světla nemají na autě co dělat a že to bude pokuta. Nebyla, majitel rovnou řekl, že to odmítá řešit na místě, sejdeme se ve správním řízení a hotovo. Otázkou pochopitelně je, jak by na celou situaci zareagovala jeho manželka, která s autem poměrně často jezdí a dodnes si plete Subaru se Suzuki.

Pokuta č.3

Mazda Premacy, kterou kamarád dovezl z Německa pro svojí mámu. Už v Německu byly na skla nainstalovány zatmavené fólie, s patřičnou Německou homologací, se kterou Mazda prošla tam i tady úspěšně přes technickou kontrolu. Při policejní kontrole chtěl policista udělit pokutu za to, že na sklech nebyl nalepen štítek Atest  8SD. Pochopitelně ani nemohl, protože tahle nálepka se v Německu nepoužívá, což ovšem nutně neznamená, že by fólie odporovala našim předpisům.

Poučení ze všech třech případů je doufám celkem jasné. Smiřte se s tím, že dopravní policista Vám lže. Dělá to už dlouho a má v tom velkou praxi. Jeho úkolem je vybrat od vás pokutu za jakoukoliv cenu a ve chvíli, kdy jí zaplatíte na místě je už jedno, že jí z Vás policista vymámil tímhle podlým a zavrženíhodným způsobem. Sice by nemělo být vaší povinností znát homologační list vašeho vozidla, ale jak se ukazuje, čím víc toho o svém autě víte, tím větší máte před policisty náskok.

Rosini