Řídíte? Lékaři již hlásí úřadům, že jste nemocní.

18.05.2013 20:57

Zjistili vám epilepsii? Hrozí vám infarkt? Už to nebude jen vaše věc. Počínaje od 1.1.2012 začal platit zákon, který přikazuje lékařům, aby podobné případy hlásili městským a obecním úřadům.Není to bezdůvodné opatření. A také to neznamená, že se nám chtějí úřady šťourat v soukromí. Nový zákon se totiž týká jen takto nemocných řidičů. Pokud řidičák nevlastníte, dál zůstávají informace o vašem zdravotním stavu lékařským tajemstvím. V případě, že jste řidič, tato ochrana soukromí přestává částečně platit.

Dosud totiž zákony nijak nezohledňovaly fakt, že řidiči se zdravotní stav v průběhu života mění a že se tedy může stát hrozbou pro ostatní. Například epilepsie se může objevit až v dospělosti nebo může být následkem úrazu. Člověk, který vlastnil řidičský průkaz ještě před totuto diagnózou, tak může klidně brázdit silnice dál, ačkoliv může podlehnout záchvatu v kterýkoli okamžik, kdy sedí za volantem.

Nelze ani odhadnout, kolik "nemocných" řidičů na českých silnicích jezdí. Nemusí to být jen epileptici, ale třeba i kardiaci a lidé, které lékaři varovali před akutní hrozbou infarktu. Dosud platilo, že člověk, který si vyslechl diagnózu, jež by mohla za volantem způsobit nehodu, tuto informaci ohlašoval úřadům sám. A spousta takových pacientů-řidičů si raději informaci nechala pouze pro sebe, protože by jinak mohli přijít o řidičák. dokonce natrvalo.

Podle novely zákona č. 397/2011 však nově budou lékaři tyto informace hlásit obecním nebo městským úřadům. Ty pod sebou mají agendu řidičských průkazů a mohou proto zasáhnout. Buď dotyčného řidiče vyzvou k novému lékařskému přezkoušení nebo mu řidičák rovnou zabaví.

V platnost vstupuje rovněž pravidlo, podle něhož už české úřady nebudou moci vystavit řidičský průkaz cizincům, kteří v jiném členském státě Evropské unie o řidičák přišli. Toto opatření má zabránit tzv. řidičákové turistice, která v Česku dosud bujela. Cizinci si tu bez problémů nechali vyrobit nový řidičák, který jim předtím v jejich domovské zemi vzali.

zdroj: Mediafax