Úvaha o policejních Passatech

11.09.2012 20:28

Předně bych měl uvést, že všechny moje úvahy na toto téma zahájil tento napsaný článek. Nutně se musím zamyslet nad tím, proč vlastně policejní Passaty existují, proč zrovna v této podobě a jaký je jejich účel.


Policejní Passat je nástroj českých policistů na stíhání řidičů, jež by Fabiemi a Oktávkami nedohonili. Je to nástroj, jenž má lůzu uspokojit, neboť stíhá pouze ty rychlé, bohaté, naduté a hlavně nebezpečné piráty českých silnic a dálnic. Několik tendenčních článků stačí, aby lůza byla uspokojena a přesvědčena o oprávněnosti zásahů těchto vozidel. Například že Passaty jsou pouze na piráty, nebo že jsou hodní, protože loví řidiče pouze nad 140 km/hod.. Stranou bych ponechal to, jak je možné, že policista není schopen posoudit, že např. 52 km/hod v obci není nebezpečných (to beru, prostě loví všechny podle stejného mustru a my si to pak řešíme ve správním řízení), je takový policista schopen posoudit, že 140km/h chytat nebude. Každý známe příběh z okolí, kdy policista dal pokutu za něco úplně jiného, s výmluvou na špatný zákon, hlavně aby byla bez bodů a řidič slušně zaplatil, omluvil se na kolenou, a se slzou dojetí nad hodným policistou pokojně odjel. Policista dokonce dokáže vyjádřit pochopení, pakliže se ukáže, že řidič je ochotný zaplatit, a řidič na oplátku bude vyprávět o hodných policistech. Skvělá idilka. Bohatý manažer, pirát Lacina, sedí, hajzl jeden hnusnej.

Nechme stranou, že Passatů máme více druhů, z pohledu tohoto článku je to nepodstatné. Média informují o supersportovních superrychlých superspravedlivých Passatech s neuvěřitelným výkonem 300 koní a maximální rychlostí blížící se rychlosti zvuku. Chápu, že pro běžného majitele skoro stokoňové Fabie 1.2tsi to zní jako pohádka, natož pak pro naprosté lůzry s výkonem pod koní 70, že. Policisté musí býti vyškoleni, aby zvládli tento superstroj. Jeden den na okruhu stejně většina řidičů nezažila, takže proškolení policisté mají skutečně navrch. A policisté tuto masáž také pociťují, proto chápu, že si ve voze připadají nesmrtelní a dokonalí.

Už dlouhou dobu mají policisté velmi rychlý nástroj na stíhání zločinců. Navíc je velmi bezpečný a levný. Je to vysílačka. Passaty jsou vysílačkou samozřejmě vybaveny, nicméně ji asi nevyužívají, jak by měly. Chce to patrně nějaké školení.

Typická situace. Řidiči Passatů mohou konečně sešlápnout plyn na podlahu a pocítit to legendární přetížení. Příště by ve výběrovém řízení měly být v požadované výbavy obsaženy i inerciální tlumiče. Pokud jedou takhle rychle, patrně honí někoho, kdo takhle rychle jede také. Co třeba nějaký supersport, který má sice výkon třeba podobný, ale všemi ostatními důležitými parametry Passat předčí. Třeba velikostí, hmotností a manévrovatelností. Obecně se dá předpokládat, že řidič supersportu umí svůj vůz navíc ovládat ve vysokých rychlostech a kritických situacích lépe, než policisté. Má výhodu, vybírá si cestu a rychlost, Passat ho totiž honí. A dokonce jej musí i předjet! Kde ksakru berou policisté, kteří smí měřit rychlost pouze za účelem zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu, právo na to honit takového piráta? Ano, pirát je třeba i nebezpečný, ale stíháním Passatem to bezpečné opravdu neudělám. Proto informační tabule začnou informovat o nebezpečném šílenci na silnici, policejní vysílačka zasáhne, supersport předjede a nakonec může zasáhnout například helikoptéra.
Jenže policistům patrně chybí soudnost, protože oni jsou králové silnic s božskými auty.

Pak jsme svědky paradoxní situace, kdy supersport před každým Passatem zpomaluje. Majitel si pamatuje všech 20 registračních značek a sokolím okem je rozpoznává, místo toho, aby dával pozor, kam jede. Prudce zpomaluje a následně zrychluje. Tomu říkám plynulost provozu.

Množí se dotazy na legálnost počínání Passátů. Není ani jasné, jestli se jejich měření dá považovat za důkaz. Vyvrcholení je v podobě odmítnutí vydání RZ.

Proto je Passat neoznačený. Když řídím, všímám si chování řidičů okolo. Jak podle vzhledu řidiče, typu auta, stavu auta, tak podle chování na vozovce. Když někdo jede "na klobouka", zkrátka to poznám a odhadnu, vím jak se k němu chovat, co očekávat. Když někdo "prasí", raději mu uhnu, vím o tom, dovedu předvídat. Když vidím lesknoucí se policejní Oktávku, vím, že může kdykoli vyrazit jako slepice za flusem za řinčení majáků. Ale Passat dodržuje povolenou rychlost, je dobře udržovaný a jede slušně. Ideální stav, taková auta mám rád, nedělají na silnici potíže, chovají se předvídatelně, nezdržují a jedou bezpečně. Jenže policejní Passat je výjimkou. Z ničeho nic vyrazí, vybočí ze svého pruhu, nejdřívě měří (!) a pak teprve houká a svítí. A nezlobte se, tohle já předpovědět nedokážu. Říkám tomu nebezpečná situace. Stejně tak pokud se otáčí, nebo nebezpečně předjíždí. I kdyby nakrásně manévr zahájil současně se zapnutím majáků, i podle zákona snad musí nejdříve okolí upozornit.

Passat má podle mě jiný účel. Má jet v mezích zákona a pokutovat nebezpečné předjíždění, souběžnou jízdu, ignorování blinkerů, pomáhat odstaveným vozům a informovat o špatném stavu vozovky. V případě, že by stíhání jiného vozu bylo nebezpečnější, než jeho nestíhání, by měla být využita vysílačka. Ale to by piráta chytil někdo jiný a policista by přišel o bodíky.

Vkrádá se zrádná myšlenka, že Passaty se chovají takhle nebezpečně kvůli shánění důkazů. Pokud piráta zastaví, legitimují, u správního řízení už těžko může dojít k situaci, kdy nebude jasné, kdo řídil. Všichni známe FSM, tak tady vidíme jeden z důsledků takového počínání, kdy se vyhýbáme "neoprávněnému" trestu tím, že úřad prostě nezjistí, kdo "přestupek" spáchal. Samozřejmě FSM za tohle nemůže, spíše je to takový důsledek využívání svých práv a nedokonalosti systému. Čistě hypoteticky, kdyby totiž Passat protijedoucí vozidlo z článku nahoře vyfotil, změril, a řidiči by přišla obsílka, měli bychom tu o jednoho mrtvého motorkáře méně. Nicméně mě nenapadá způsob, jak toho docílit  při zachování morálních a etických, natož pak právních, pravidel.

Zkrátka a dobře Passaty vyvolávají nebezpečné situace, snaží se dopadnou pachatele za každou cenu, a my tomu pak říkáme rychlostní daň.

Poslední úvaha. Zabývám se tím, za jakým účelem, z jakého důvodu a komu jdou vybrané pokuty. Pokuta má být trestem za ohrožení ostatních. Je vybírána, aby to řidič pocítil jako újmu, jako ránu přes zadek malé dítě, nebo useknutí ruky pro středověkého zloděje. Její výše je ale stejná pro všechny, což je poněkud nespravedlivé, protože každý tu újmu pocítí jinak. Proto máme ještě body, aby na tom byl každý stejně a nemohl se z přestupků vyplácet. Komu ale jdou pokuty? Státu! Tedy nám všem. A stát z nich platí koho? Policejní Passaty. Úvahy o tom, že Passaty jsou ekonomicky výhodné, protože vyberou víc, než kolik stojí, považuji za zvrácené. Podle mě jsou pokuty určeny pro ty, kteří byly trestaným činem postiženi. Tedy většinou pro lidi. Takže jsem pro to, aby každý občan této země dostal na Vánoce od státu poukázku na jeho díl z vybraných pokut. Tam totiž pokuty patří.

autor: Dfens