Více policajtů v ulicích ? Ne, děkuji !

13.10.2014 21:19

Mám jednu glosu k tématu "více policistů v ulicích", kterého se dotkl jeden z autorů docela nedávno v článku o zpěvákovi Hrůzovi. Nad rámec tématu pouze podotknu, že je sice možné někoho praštit tak, že v důsledku rány nebo pádu na zemi utrpí roszáhlé krvácení do mozku, ale není to zas až tolik pravděpodobné. Musí se na tom nějak zapracovat, například dotyčného nešťastníka na něco shodit. Co dělali všichni tam okolo, co teď svědecky vypovídají? Podle toho, kolik lidí o tom teď mluví a zaručeně to všechno viděli, jich tam musel být nejméně autobus - to nedokázali zpacifikovat dva nějaký haranty, zvlášť když viděli, že jde o život a útok těch dvou zmrdů byl likvidační, jak se teď všude píše?

"Chceme více policistů v ulicích" je mantra, která se vyslovuje před každými volbami. Vůbec jsem nepochopil, k čemu má být dobře, že bude více policistů v ulicích. Je přece úplně jedno, kolik jich tam je, podstatné je, co tam vlastně dělají. Podle mně se již nyní v ulicích pohybuje velmi mnoho policistů, dokonce je jich docela enormní počet. Nepotkávám nikde na světě tolik policajtů jako v ČR, dokonce ani v Číně jsem jich tolik neviděl. Myslím, že jediná země, která by dala Kocourkovu fleka, je Severní Korea.
 
Nedávno jsem jel po Praze po trase dálnice D1 - Pankrác - Krč. Nemaje za volantem nic jiného na práci, počítal jsem, kolik potkám policajtů a strážníků. Než jsem zastavil v Krči, napočítal jsem celkem 19 uniformovaných policistů různých složek. Někteří se vozili v autě, jiní jen tak zevlovali, dva se poflakovali u přechodu v ulici Na strži a "dohlíželi na bezpečnost", v podstatě tam jen ta stáli a koukali. Nikdo z nich nedělal nic, co by jen vzdáleně směřovalo k většímu bezpečí běžných lidí, jako jste vy a jsem já.
 
Představil jsem si, že bych přijel na dovolenou do nějaké země a během prvních dvaceti minut spatřil skoro dvacet ozbrojených policajtů v uniformách, tedy jednoho za minutu. Určitě by to ve mně vyvolalo pochybnosti a obavy, nějaká slabší povaha by si asi sbalila kufr a jela raději někam, kde to nevypadá jako v nějaké rovníkové africké zemi během vládního puče. Ve skutečnosti si myslím, že policajt je někdo, koho většina lidí v ulicích vidět vůbec nechce.

Nebo takový Václavák na Můstku. Dolní část Václaváku po dopravním zklidnění vypadá jako náměstí v Bukurešti za Nikolaje Ceausescu. K tomu tam opruzují tři čtyři auta strážníků a většinou také nějaký mikrobus. Tedy, nevím jak to je teď, protože tam nechodím, protože tam nic není, ale naposled jsem tam byl v březnu 2013 a vypadalo to tam takhle. Pro mne je tato část města mrtvá a odepsaná. Jak asi vnímá běžný turista takové seskupení uniforem? Vidět tohle někde v Německu, tak bych si pomyslel, že se tam zabarikádoval nějaký terorista, který drží Hudečkova manžela jako rukojmí a vyhrožuje odpálením Bundestagu.

Těch pomocníčků veřejné bezpečnosti je ještě mnohem více. Například takový revizor. Revizor je ten neomalený divně oblečený chlápek od dopravního podniku, který neumí pozdravit, huhlá něco jako "jízdenku" a když mu hned nedáte, co chce, tak je sprostý a agresivní. Je to stejnej ksindl jako městapo, jen nemají pistole, zatím, ale předpokládám, že časem si dopravní podniky vylobbují, aby měli zbraně a mohli mlátit lidi beztrestně. Opět, kdybych byl někde v cizině, neznal jejich komplikovaný jazyk a začalo by mně obtěžovat takové umolousané individuum, asi bych si pomyslel, že je to vágus a poslal ho do prdele. Každopádně bych to těžko snášel a pokud by se to stávalo opakovaně, už by mně v takové zemi nikdo neuviděl a ještě bych to vyprávěl známým. Všudypřítomná buzerace od pražských revizorů nedávno pronikla i do turistických průvodců, kde vytlačili jinak populární taxíkáře. Ale vsadím se, že většina občanů by se přimlouvala za "více revizorů v ulicích", protože je to přece správně. Kdo jezdí MHD a neplatí, ten přece ujídá ze společného koláče (zde se hodí dodat, že kdyby platil, ujídal by z něho taky). A budou za tím stát až do okamžiku, než se jich to samotných začne nějakým způsobem týkat.
 
Proč vůbec nikomu a ničemu nepomůže, když bude v ulicích více policistů? Protože neexistuje žádný důvod, aby to pomohlo. Policie je tady proto, aby hájila zájmy státu, a městská policie je tady od toho, aby hájila zájmy místní správy. Pokud nejste svázán se státem ani s místní správou, tak od toho nic nečekejte. Na vaše problémy sere pes, budou se jimi zabývat jen tehdy, když budou potřebovat vykázat činnost. Tzv. hlídky, tedy ty procházky policistů, co vnímáme jako "policisty v ulicích", jsou vykonávány formálně a jen aby se neřeklo, a to způsobem, který je nejpohodlnější a co nejméně účinný. Například v Českých Budějovicích se strážníci projíždějí v autech a procházejí se v místech, kde žádná kriminalita nehrozí, například u Malého jezu. Nebo relaxují na kolech kolem řeky, hlavně aby tam bylo hezky a v létě nějaký holky. V Praze skoro vždy narazíte na dvojici policistů, kteří provádějí samohanu na Rašínově nábřeží mezi Palackého mostem a Vyšehradem, kde úspěšně přehlížejí prasící cyklisty.  V těchto místech se never ever žádný zločin nestane. Na druhé straně jsou místa, kde je zaručeně neuvidíme. Například v Budějovicích autobusová zastávka u nádraží nebo budova nádraží samotná. Mohli by tam stát celý den a dávat pozor na cikorky, ale proč by to dělali. Že by se involvovali v nějaké rvačce, jako popisoval autor v článku o Hrůzovi? Ani omylem, raději se zavřou na služebně a budou dělat mrtvé brouky. Nasazovat botičky je zábavnější a vybere se tak víc peněz do obecního rozpočtu.

Také se může stát, že je potkáte na ulici brzo ráno, jak jdou někomu bouchat na dveře. Příště to budou možná vaše dveře, protože jste minulého dne přišel pozdě a nočním sprchováním před spaním rušil sousedy, takže na vás zavolali městapo. Podobné praktiky si bůhví proč spojuji s StB, kteří také jezdili bouchat na dveře brzo ráno. Pokud se vám to stane, tak je to proto, že jste chtěli víc policistů v ulicích a oni tou ulicí došli až k vám, aby vzbudili vás, vaši ženu, vaše děti a s trochou štěstí také toho bonzáka, který je na vás přivolal. To je přece prima. Ta lehkost, s jakou se městská policie přiznává, že zneužívá pravomoc, která jim byla dána úplně z jiného důvodu.
 
Tedy - neváhejte podpořit vynikající ideu s více policisty a strážníky v ulicích. Jejich velitelé, vnitro, starostové a úředníci vám jistě rádi vyjdou vstříc. Ve všem se na vás vyserou, ale v této věci ne. Navýší si rozpočty, headcount (veřejnost to přece požaduje), nakoupí si příslušné vybavení a pustí se do toho. Budou v ulicích. Budou se tam věnovat tomu, co skvěle umí a dovedou. Nasazování botiček a zabukaření s radary, drobnou buzeraci kvůli kravinám a ohýbání práva podle hesla "nikdo si nestěžoval, tak je to správně". Možná se postupně ukáže, že těch deliktů nezjišťují dost vzhledem k počtu policajtů, a bude nutné udělat nějaká dodatečná opatření, aby se to napravilo, například rozmístit více nesmyslných zákazů. Nechoďte si pak stěžovat, že se vám to nelíbí, protože jste to chtěli. Máte přece více policistů v ulicích a tak kde je kurva problém. Já budu raději, když ty policajty propustí, protože tu máme nejvíc policajtů na jednoho občana široko daleko. A když je nepropustí, ať zůstanou na prdeli v kanceláři. Tam napáchají nejméně škody.

autor D-fens